Verdensmål nr. 6: Stine og Sanne har fået en rigtig god idé
Det må være muligt at anvende sit kaffekrus og vandglas mere end én gang, når man er til møder på VINGSTED. Så i dag er vi startet med et testforsøg på VINGSTED, hvor vi IKKE indsamler kaffekrus og vandglas per automatik i mødepauserne, men lader det være op til vores gæster om, de ønsker et nyt krus eller vandglas.
Denne enkle idé kan spare rigtig mange liter rent vand på VINGSTED. Det er dog spændende at se, hvad vores kunder siger til idéen?
Idéen har Stine og Sanne fået på vores interne to dages efteruddannelse i, hvordan vi på VINGSTED kan implementere tiltag, der fremmer opnåelsen af målsætningerne i FN's 17 Verdensmål. Vores nye fokusområde i vores Strategi 2020-2022 "Et NATURligt valg" har primært fokus på verdensmålene nr. 4, 6 og 12.